top of page

כאבי גב תחתון

כאב גב תחתון
כאבי גב תחתון

כאב גב תחתון היא בעיה מאוד נפוצה בעולם המודרני, מעל ל 70% מכל האנשים במדינות מפותחות, כמעט כל אחד יסבול מהתופעה במשך חייו, ובכל שנה בין 15% ל 45% מהמבוגרים יחוו כאב זה.


הגב התחתון מתחיל מתחת לכלוב הצלעות ונגמר בחלק העליון של האגן, באזור זה הכאב יכול להיות מאוד עז, וזוהי אחת הסיבות הנפוצות להיעדרות מעבודה.


בהרבה מהמקרים כאב גב תחתון חולף לבד עם הזמן, וכאשר לא, ישנן שיטות אפקטיביות לטיפול, אחת השיטות היעילות ביותר היא אוסטאופתיה.
 
הסימפטומים לכאבי גב תחתון נעים בין כאב עמום ועד לכאב חד וחודר, הכאב יכול לגרום לקשיים בתנועה ועמידה ויקשה על התפקוד בחיי היום יום.

כאב גב אקוטי (חד) בד"כ נובע מפציעה בספורט או בעבודה וכאב הנמשך יותר מ 3 חודשים נחשב כאב גב כרוני. ככל שהטיפול יתחיל מוקדם יותר, היעילות שלו גדלה בעשרות אחוזים.
 

מספר מצבים יכולים להוביל לכאב גב תחתון, המצבים הפחות מוכרים הם:
 

1. עצירות – לא פעם עצירות או בעיה במעיים יכולה לגרום לכאבי גב קלים עד קשים, בדרך כלל הכאב הוא בהתאם לרמת העצירות.
 

2. סרעפת מכווצת – הסרעפת משתרעת על פני שטח גדול, כל תחתית הצלעות, עם חיבור לחוליות הגב התחתונות, הכאב בדרך כלל ישלב קושי מסויים בנשימה.
 

3. סטנוזיס של עמוד השדרה- מצב בו הנקבים בחוליות (למעבר חוט השדרה) נהיים צרים יותר ויכולים ליצור לחץ על חוט השדרה.
 

4. ספונדיליטיס- דלקת במפרקי עמוד השדרה.
 

5. פיברומיאלגיה- גורמת לכאבים בשרירים שונים.
 

בנוסף ישנם הגורמים הפסיכולוגיים: חרדה, דיכאון ולחץ נפשי (גם בעבודה). 
 

לא מעט אנשים פונים אלינו ובשיחה הראשונית טוענים "יש לי פריצת דיסק ובגלל זה כואב לי", לשאלתי איך הם יודעים זאת - "זה מה שהרופא אמר". אז נכון, ייתכן שיש לכם פריצות או בלטי דיסק ולפעמים יש לכם אפילו "הקרנה" לרגל, אבל ברוב המוחלט של הפעמים הכאב לא נובע מפריצת הדיסק או הבלט, אלא מרקמות אחרות- כמו שרירים, רצועות, גידים, איברים פנימיים ועוד.

האנשים המועדים לכאבי גב תחתון הם אנשים בסביבות העשור הרביעי לחייהם (30 ומעלה) והסיכוי הולך וגדל עם השנים, בנוסף ישנם סיכויים גבוהים לאנשים שסובלים מעודף משקל, שמנהלים אורח חיים ללא הרבה תזוזה ואנשים שעובדים בעבודות בהן מרימים משקלים כבדים.
 
אי אפשר להימנע מהתבלות עמוד השדרה עם הגיל, אבל ישנם דברים שאנחנו יכולים לעשות כדי להקטין את הסיכויים לסבול מכאבי גב תחתון, וכמובן ששמירה על אורח חיים בריא זו התחלה מעולה.
 
אימון הגוף, ביצוע מתיחות לשרירים, הרמה נכונה של פריטים כבדים, שמירה על משקל תקין, יציבה נכונה, והימנעות מעישון יכולים להקטין את הסיכויים לסבל מיותר ומחלות שכוללים בתוכם גם כאב גב תחתון.

 

אם אתם חווים כאב גב תחתון, מומלץ לא לחכות שיעבור לבדו, כיוון שהכאב יכול להסתיר בעיה עמוקה יותר ותפקוד לקוי כלשהו בגוף, אבחון אוסטאופתי איכותי ובעקבותיו טיפול מדויק בגב התחתון ובכלל הגוף, יכול למנוע הישנות הכאב ומניעת בעיות ומחלות רקע (שלפעמים עוד לא נתגלו).
 

מספר הטיפולים הדרוש, משתנה בהתאם לגיל המטופל, למשך הכאב, הסיבה לכאב ובעיות הרקע הקיימות, בדרך כלל דרושים בין 2 ל 8 טיפולים, כדי להרגיש הקלה משמעותית או לפתור את הכאב לגמרי.

מעוניינים בטיפול לכאבי הגב??
השאירו פרטים או התקשרו

bottom of page